Znaczniki przedwschodowe (ścieżki przedwschodowe, technologiczne) siewniki zbożowe

Znaczniki przedwschodowe, znajdujące się zwykle w opcjonalnym wyposażeniu siewnika zbożowego, służą do pozostawiania za siewnikiem śladów przejazdowych dla ciągnika z maszyną (najczęściej opryskiwaczem). Znaczniki opuszczają się automatycznie w chwili rozpoczęcia wyznaczania ścieżek technologicznych. Rozstaw znaczników jest regulowany (od 1,60 do 2,40 m), co pozwala na łatwe dopasowanie się do rozstawu kół ciągnika rolniczego i maszyn pielęgnujących, takich jak opryskiwacz lub rozsiewacz nawozów.

Znaczniki przedwschodowe talerzowe

Powyżej: znaczniki przedwschodowe posiadają regulację kąta ustawienia: pozostawiany ślad może być węższy lub szerszy.

Znaczniki przedwschodowe

Powyżej: przedwschodowe znaczniki na nabudowanym siewniku Sulky Tramline CX
Po lewej stronie siewnika widać również boczny znacznik przejazdów.

Znaczniki przedwschodowe są uruchamiane za pomocą skrzynki elektronicznej (Sulky Medion, Sulky Ultron lub Sulky Vision > patrz: Elektronika w siewnikach zbożowych.) Elektrozawór umożliwia przepływ oleju do siłowników podnoszących (lub opuszczających) ramiona znaczników. Następuje to wtedy, gdy blokowane są kółeczka w części rozdzielającej ziarno (tzw. dystrybucji), czyli na poziomie kołeczkowych aparatów wysiewających. Wybrane kółka nie obracają się (są blokowane widełkami uruchamianymi przez skrzynkę elektryczną wysyłającą impuls do siłownika elektrycznego), ziarno na danych sekcjach nie jest wysiewane a znaczniki przedwschodowe mogą w ten sposób wykonać zadaną im pracę: czysto, bez strat materiału siewnego.

Powyżej: znaczniki przedwschodowe uniesione do góry (pozycja transportowa) na siewniku nabudowanym Sulky Tramline CX.{jcomments on}