Skrzynia przekładniowa siewnika zbożowego (ustawianie dawki wysiewu) siewniki zbożowe

Skrzynia przekładniowa (przekładnia) jest odpowiedzialna za ustawienie dawki wysiewu na siewniku zbożowym. W przypadku siewników SULKY zastosowano bezstopniową skrzynię przekładniową, która umożliwia ustawienie dawki wysiewu w zakresie od 2 do 400 kg/ha, w zależności od rodzaju wysiewanego ziarna. Dawka wysiewu jest uzyskiwana poprzez przestawienie dźwigni na skali przekładni. Natomiast napęd skrzyni bezstopniowej jest zapewniony dzięki dwóm kołom jezdnym siewnika (w przypadku siewników Sulky Tramline SE) albo z koła słonecznego (w siewnikach typu nabudowanego: Sulky Tramline CE).

Skrzynia przekładniowa, bezstopniowa SULKY

Wałek, na którym znajdują się aparaty kołeczkowe jest napędzany przez bezstopniową przekładnię, która zapewnia wysiew w zakresie od 1,5 do 400 kg/ha.

Przekładnia zapewnia precyzyjne dawkowanie ziaren bardzo drobnych (np. rzepak) jak i bardzo dużych (np. groch). Przekładnia, a więc także i aparaty rozdzielające są napędzane za pośrednictwem dwóch ogumionych kół w przypadku siewników TRAMLINE SE i SX 3,00 m (o śr. standardowej 722 mm) i siewnika TRAMLINE SX 4,00 m (o śr. 760 mm i szerokości 264 mm). Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą przekładni łańcuchowej. Modele siewników nabudowanych CE i CX dysponują jednym metalowym kołem słonecznym o średnicy 760 mm. Na wszystkich siewnikach zastosowano rozwiązanie wolego koła chroniącego przekładnię bezstopniową podczas przypadkowego cofania, gdy siewnik znajduje się jeszcze na ziemi. Przekładnia bezstopniowa SULKY może być wyposażona w System MS ułatwiający przeprowadzenie próby kręconej oraz umożliwiający zmianę dawki z kabiny ciągnika.

Próba kręcona dawki wysiewu

Przeprowadzenie próby kręconej na siewniku zbożowym wymaga użycia korby i wykonania nią odpowiedniej ilości obrotów (w zależności od szerokości roboczej siewnika). "Wykręcone" ziarno należy zważyć i wynik pomnożyć przez 40 - wtedy uzyskuje się od razu wynik wysiewu w kilogramach na hektar - lub skorzystać z przesuwnej tarczy, ułatwiającej ustawienie dawki na maszynie i późniejsze przestawienie tej dawki. Innym sposobem może być ustawienie siewnika według tabel ze zdjęciami. Dzięki próbie kręconej siewniki zbożowe dają pewność poprawnie ustawionej dawki wysiewu.

Skrzynia przekładniowa (przekładnia bezstopniowa SULKY)

Skrzynia przekładniowa (przekładnia bezstopniowa SULKY), z krzywkowym układem napędu, stosowana w siewnikach zbożowych SULKY, w przekroju:

1. Obudowa przekładni bezstopniowej.
2. Uszczelka.
3. Podkładka dystansowa.
4. Łożysko.
5. Podwójna krzywka.
6. Wałek napędowy długi.
7. Wałek napędowy krótki.
8. Obudowa przekładni bezstopniowej (od strony siewnika zbożowego nabudowanego).
9. Obudowa przekładni bezstopniowej (od strony siewnika zbożowego zawieszanego).
10. Uszczelka.
11. Łożysko.
12. Zatrzask pierścieniowy.
13. Wałek wolnego koła.
14. Wolne koło.
15. Dźwignia ustalająca przełożenie przekładni.
16. Mocowanie elastyczne.
17. Śruba mocująca 6x12, z podkładką M6 i nakrętką H6.
18. Śruba mocująca 6x30 z nakrętką H6.
19. Płytka przekładni bezstopniowej.
20. Zawleczka 6x35.
21. Zawleczka 3,5x28.
22. Wałek płytki przekładni bezstopniowej.
23. Sprężyna napinająca.
24. Uszczelka oringowa (oring 2,65x15,1).
25. Tulejka wolnego koła.
26. Klin 6x6x56.

Z reguły nie demontuje się przekładni napędowej siewnika. Wymienia się cały podzespół. Jeśli jednak istnieje konieczność zamówienia części zamiennych, to można się w tym celu zwrócić do sprzedawcy części zamiennych SULKY.

{jcomments on}