Siewnik: Elektronika w siewnikach zbożowych (skrzynki, konsole, komputery) siewniki zbożowe

Urządzenia elektroniczne (skrzynki, konsole, kontrolery, komputery) wspomagają pracę siewnika. Siewniki Sulky, w zależności od modelu siewnika zbożowego mogą być wyposażone w następujące urządzenia elektroniczne:

1. SULKY MEDION.

Skrzynka elektroniczna Sulky Medion

Skrzynka elektroniczna (zwana również kontrolerem) Sulky MEDION posiada następujące funkcje:

1. Wyznaczanie ścieżek technologicznych (czyli współpracuje ze znacznikami przejazdów, zliczając ich złożenia, i w zaprogramowanym przejeździe blokuje za pomocą siłownika elektrycznego napęd na wybrane aparaty wysiewające.

2. Odczyt obsianych hektarów (tzw. liczniki hektarów) - jeden odczyt może być ustawiony np. na dany dzień siewu, a drugi odczyt np. na cały sezon.

3. Odczyt prędkości jazdy w km/ha.

4. Możliwość zatrzymania liczenia przejazdów (np. w sytuacji, gdy musimy ominąć słup albo drzewo na polu i konieczne jest złożenie znacznika przejazdów). W tym celu wykorzystuje się przycisk "STOP". Ponowne naciśnięcie przycisku powoduje powrót do dalszego zliczania.

5. Możliwość ręcznego dodania przejazdu - w tym celu wykorzystuje się przycisk "+1".

Skrzynka znajduje się w wyposażeniu seryjnym następujących siewników SULKY: Tramline SE, Tramline SX, Tramline CE i Tramline CX.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. SULKY ULTRON

Urządzenie elektroniczne SULKY ULTRON posiada identyczne funkcje jak przedstawiona wcześniej skrzynka Sulky MEDION oraz funkcje dodatkowe:

1. Odczyt prędkości obrotowej turbiny siewnika pneumatycznego.

2. Alarm nieprawidłowych obrotów wałka z aparatami rozdzielającymi.

3. Alarm końca ziarna w zbiorniku na ziarno siewnika (współpracuje z czujnikiem poziomu ziarna zamocowanym wewnątrz skrzyni zasypowej).

Skrzynka znajduje się w wyposażeniu seryjnym następujących siewników SULKY: Optiline MP, Reguline-SOLO. Opcjonalnie, urządzenie może znaleźć się w wyposażeniu każdego siewnika Sulky.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. SULKY ULTRON MS

Sulky Ultron MS

Konsola elektroniczna SULKY ULTRON MS posiada takie same funkcje jak konsola Sulky ULTRON oraz w dodatkowe funkcje:

1. Możliwość zmiany dawki siewu z kabiny ciągnika, stopniowo co 10%. Jest to możliwe dzięki zamocowaniu siłownika na skrzyni przekładniowej siewnika (przekładni bezstopniowej), który współpracując ze skrzynką elektroniczną zostaje odpowiednio ustawiony na skali.

2. Łatwiejsze przeprowadzenie próby kręconej.

Siłownik MS na przekładni bezstopniowej

Powyżej: opcjonalne wyposażenie siewnika zbożowego w system MS: siłownik połączony z dźwignią na skali skrzyni przekładniowej siewnika - współpracuje ze skrzynką ULTRON MS.

Skrzynka może znaleźć się w wyposażeniu opcjonalnym wszystkich siewników SULKY.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. SULKY VISION

Komputer do siewnika SULKY VISION

Komputer do siewnika zbożowego SULKY VISION posiada wszystkie funkcje skrzynki elektronicznej ULTRON z systemem MS oraz funkcje dodatkowe:

1. Możliwość współpracy z czujnikiem GPS (do odczytu prędkości jazdy siewnika).

2. Możliwość odczytu danych z systemów rolnictwa precyzyjnego: Greenstar (John Deere), FIELDSTAR (Massey Ferguson i FENDT), Agrocom (CLAAS), PROSERIES (RDS), Agrotronix...

3. Zapis zbieranych danych do pamięci urządzenia dla 8 gatunków lub odmian ziarna.

4. Eksport danych na kartę pamięci SD i odczyt danych z karty dzięki wbudowanemu gnieździe czytnika kart SD.

Komputery mogą znaleźć się w opcjonalnym wyposażeniu wszystkich siewników SULKY.{jcomments on}