Aparaty wysiewające w siewniku zbożowym (podział ziarna)

Podział ziarna w siewnikach zbożowych SULKY odbywa się w sposób mechaniczny, za pomocą aparatów kołeczkowych, do których ziarno dostaje się ze skrzynki nasiennej siewnika. Opuszczenie zbiornika przez ziarno jest wspomagane obrotowym mieszadłem oraz regulowaną wielkością denka (szczeliny, przez którą ziarno wydostaje się w kierunku aparatów wysiewających). Potem ziarno dostaje się na tzw. aparaty kołeczkowe, czyli zespolone z sobą kółka z ząbkami (tzw. "kołeczkami").

Aparaty wysiewające siewnika zbożowego SULKY

>>> Pierwsze kółeczko jest szersze i ma grubsze 'kołeczki' służące do podziału zbóż oraz do grubonasiennych (typu groch, bobik).

>>> Drugie kółeczko posiada drobne ząbki i służy do rozdzielenia drobnych ziaren lub nasion typu rzepak albo gorczyca.

Działanie kółeczek jest proste, wystarczy użyć łączącego je elementu, by obracały się razem lub by obracało się tylko kółeczko do wysiewu np. rzepaku. Podzielone równo na każdym rzędzie ziarno przedostaje się do przewodów nasiennych lub tub teleskopowych, które prowadzą ziarno do redlicy wysiewającej (redlice stopkowe lub redlice talerzowe UNIDISC). Dzięki temu siewnik zbożowy sieje dokładnie. Ilustracja przedstawia część rozdzielającą ziarno, wraz z aparatami kołeczkowym.

Poniżej znajduje się schemat budowy aparatu wysiewającego (typu kołeczkowego) SULKY, stosowanego powszechnie w wielu siewnikach zbożowych (u innych producentów różni się tylko drobnymi szczegółami).

Schemat budowy aparatu wysiewającego (typu kołeczkowego)

1. Obudowa aparatu rozdzielającego.
2. Nit mocujący 4x10.
3. Zaślepka aparatu wysiewającego.
4. Zasuwka (ustala ilość wydobywającego się ze skrzyni nasiennej ziarna).
5. Sprężyna przytrzymująca zasuwkę w wybranej pozycji.
6. Zawleczka (służy do przestawiania bolczyka, umożliwiającego obracanie się tylko samego kółka z drobnymi ząbkami).
7. Wąskie kółko z drobnymi ząbkami (do drobnonasiennych typu rzepak, len).
8. Szerokie kółko z dużymi ząbkami (do rozdzielania zbóż - pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, i grubonasiennych typu groch, bobik).
9. Denko (służące do regulacji szczeliny pod aparatem wysiewającym).
10. Osłona (której zadaniem jest wyprowadzenie wszystkich ziaren ze skrzyni zasypowej siewnika zbożowego).{jcomments on}